12 августа 2017

Антиматерія: далека, неосяжна та дуже небезпечна?

  • Катя Бортняк
  • Оцените материал
    (2 голосов)
801


Антиматерія є аналогом звичайної матерії. Частинки та античастинки відрізняються лише знаком заряду, а маси, часи життя та інші параметри співпадають. Тобто якщо атом матерії складається з протонів, нейтронів та електронів, то антиатом буде складатися з позитивно зарядженого позитрона та негативно зарядженого антипротона. Нейтрон не має заряду, як і антинейтрон, але на відміну від нейтрона, напрями спіну і магнітного моменту антинейтрона однакові, а не протилежні.

«У 1995 році фізики ЦЕРНу оголосили, що вони успішно створили перші атоми антиводню. Античастинки були дуже енергійними; кожна з них подорожувала майже зі швидкістю світла протягом 10 метрів, а потім знищувалася із звичайною речовиною приблизно через сорокову частку мільярдної частки секунди. Створення антиводню може вважатися великим досягненням, та атоми були занадто енергійними та дуже  «гарячими», що ускладнювало їх вивчення. У червні 2011 року ALPHA (група, що створює, зберігає та досліджує антиматерію) повідомила, що їй вдалося затримати атоми антиречовини більше 16 хвилин. Серед тривалості атомних життів це було дуже довго — досить довго, щоб почати вивчати їх властивості докладно. Фізики ЦЕРНу будуть намагатися виміряти гравітаційне постійне прискорення, співставляти атом водню та антиводню» — повідомляється на сайті Європейської організації ядерних досліджень.

Тема антиматерії викликає велику цікавість у письменників та кінематографістів. Наприклад, у творі Дена Брауна «Ангели та демони» яскраво описано добування антиматерії та її зберігання. Кульмінацією твору є анігіляція антиматерії, яку використали як бомбу. 

Та чи насправді антиматерія — це щось далеке, неосяжне та дуже небезпечне? У цьому питанні нам допоміг розібратися Джованні Порчеланно — ядерний інженер Європейського центру ядерних досліджень:

«Антиматерія — це не фантастика, адже вона використовується кожен день у лікарнях для медичних досліджень, таких як ПЕТ — позитронно-емісійна томографія. Антиматерія насправді використовується фактично кожен день у всьому світі. В ЦЕРНі ми намагаємося одразу створити спеціальні антипротони і антиатоми, але найсмішніше те, що люди ще не так багато знають про антиматерію — настільки її мало. Наприклад, ми не знаємо, чи взаємодіє вона з гравітацією. Для вивчення створюються дуже маленькі зразки, тому що створення антиматерії — це складний процес. Ми не маємо таких технологій, які дозволяли б створювати достатню кількість антиматерії. Зберігається вона завдяки магнітним ефектам та вакууму, що запобігають контакту з матерією. Теоретично можливо робити з антиматерії дуже потужні бомби, але її треба багато. Ми виробляємо антиматерію в дуже малих кількостях, і, маючи її, ви не зможете щось підірвати». 


Катерина Бортняк, 16 років, школа №164

1 Комментарий

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии
Медіагрупа Скрепка

    Україна, м. Харків
    Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
    +38 (050) 96-56-629 (9:30 - 18:30)

Ми в соц.мережах: