08 февраля 2019

Батьки повинні второпати, що допомога потрібна не дітям, а їм

168

Конфлікти у родині — це цілком нормальне явище, бо не у всьому погоджуватись навіть із близькою людиною — природньо. Проте, коли батьки довго не можуть вирішити проблему, це погано позначається на дітях. Тож, чи можна зменшити негативний вплив від таких ситуацій чи навіть перетворити сварку на повчальний досвід для малюка? Психологи вважають, що можна.

 

Усе, що діється вдома, справді накладає свій відбиток на психічне здоров'я та розвиток дитини, і це може даватися взнаки в майбутньому.

Однак, важливими тут є не лише взаємини між батьками та дітьми.

На загальному стані дитини також позначається спроможність (чи нездатність) батьків ладнати між собою. Потенційно вона впливає на все: від психічного здоров'я до успіхів у навчанні та стосунків у майбутньому.

Хоча з "позитивних" суперечок насправді може вийти й щось хороше.

Переважно суперечки справляють на дітей або незначний, або негативний вплив.

Та коли батьки репетують, сердито сваряться й періодично мовчки бойкотують одне одного, то можуть виникати проблеми.

Кілька десятиліть у Британії та інших країнах світу тривали дослідження. Вчені спостерігали за сім'ями в домашніх умовах, опитували їх протягом тривалого часу та проводили експерименти. Як свідчать результати цієї роботи, вже з шестимісячного віку в дітей, що стають свідками конфліктів між батьками, може спостерігатися прискорений пульс і підвищений рівень гормонів стресу.

У немовлят, дітей і підлітків можуть проявлятись ознаки порушень раннього розвитку мозку, порушення сну, тривога, депресія, поведінкові розлади та інші серйозні проблеми, і все це - наслідок життя в умовах гострого чи затяжного конфлікту між батьками.

Конфлікти можуть негативно впливати на успішність.

Подібні порушення також виникають у дітей, що живуть в умовах постійних, але менш частих сутичок між батьками - на відміну від дітей, батьки яких домовляються між собою і залагоджують конфлікти.

Проте, існує те, що може пом'якшувати завдану від сварки шкоду.

За даними дослідників, вже приблизно з дворічного віку (а може, навіть і раніше) дитина починає уважно спостерігати за поведінкою батьків.

І стає вразливою до сваро – навіть якщо самим батькам здається, що вона нічого не бачить, чи вони сперечаються "сам на сам", щоб її не травмувати.

Важливо, як діти розуміють причини та потенційні наслідки конфліктів.

Спираючись на попередній досвід, діти складають свою думку: чи розгориться конфлікт ще дужче, чи будуть втягнені в конфлікт і вони, чи є загроза розпаду сім'ї, – а деяких маленьких дітей цей момент особливо лякає.

Допомогти батькам зрозуміти, як їхні стосунки впливають на розвиток дитини, означає підготувати основу для здоров'я дитини

Також їх може непокоїти інше – чи не погіршяться внаслідок сварки їхні стосунки із батьками.

За результатами досліджень, хлопчики та дівчатка можуть реагувати по-різному. У дівчаток частіше виникають проблеми з емоційним станом, у хлопчиків – з поведінкою.

Часто державні програми, націлені на покращення психічного стану дітей і підлітків, акцентують увагу на підтримці самих дітей чи безпосередній допомозі батькам у вихованні.

Але цілком імовірно, що налагодження стосунків між батьками також досить швидко принесе свої плоди – велику користь дітям. Крім того, в майбутньому самим дітям буде легше підтримувати нормальні стосунки з людьми.

Для батьків природно перейматися тим, що їхні сварки можуть зашкодити дітям.

Але вряди-годи не погоджуватись чи сперечатись - так само природно. Власне, діти добре реагують, коли батьки пояснюють їм причину суперечки чи залагоджують її – у прийнятний спосіб.

Так, у тих випадках, коли відбувається примирення між батьками, діти можуть засвоїти важливий позитивний урок, який надалі допоможе їм зорієнтуватися у власних емоціях та взаєминах за межами сім'ї.

Олександра Одноліткова

Джерело: https://www.bbc.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии
Медіагрупа Скрепка

    Україна, м. Харків
    Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
    +38 (050) 96-56-629 (9:30 - 18:30)

Ми в соц.мережах: