30 апреля 2018

Критичне мислення: з чого починати?

997

Критичне мислення – складне явище. З такою навичкою не народжуються, її можна лише набути. При цьому, розвиток такого мислення – це не примха авторів державних освітніх стандартів, а один із важливих викликів ХХІ століття. Адже в світі, де з кожним днем стає все більше інформації, людям складно відрізнити де факт, а де суб’єктивний погляд. В провідних школах світу педагоги вже практикують прийоми розвитку критичного мислення, і, незабаром, така практика буде вимагатися і в українських школах. Адже навички аналізувати, порівнювати та робити висновки мають закладатися ще з дитинства.

 

Щоб зрозуміти їхню важливість в цьому віці, поспостерігайте за тим, як мислять діти у вашому класі. Чи вірять вони у все, що показують по телевізору? Чи завжди вони розуміють, як отримати те, чого вони хочуть? Чи легко вони піддаються впливу своїх однолітків?  На сьогодні, в  державних освітніх стандартах спеціально наголошують на створенні такої навчальної програми, пріоритетом якої буде виведення учнів за рамки простого запам’ятовування інформації, щоб стимулювати їх до все більшого її осмислення.  Проте, не варто забувати, що критичне мислення не обмежується стінами школи. Це свого роду, випробування для дітей в майбутньому, тому завданням педагогів є забезпечення учнів такими стратегіями та навичками, які їм знадобляться в реальному житті.

На щастя, існує ряд прийомів, які можуть допомогти учням опанувати критичне мислення. Їх можна використовувати навіть для дітей, які навчаються у дитячому садку. Нижче наведено кілька стратегій навчання, які будуть цікавими для вчителів початкових класів.

 1. Стимулюйте роздуми через творчість.

Традиційно, вчителі початкових класів готують шаблони робіт для учнів на уроки трудового мистецтва. Адже урок проходить більш гладко, якщо кожна дитина має однакове завдання і сніжинки кожного виходять ідентичними.

Все ж, експерти схиляються до того, що на уроках учнівської творчості варто відмовитися від повного контролю та впливу на роботу учнів. Хоч на перший погляд це може виглядати як байдужість зі сторони вчителя до ходу уроку, не треба боятися спробувати, адже всі діти будуть в рівних умовах для виконання творчого завдання. Щоб використовувати стратегію розвитку критичного мислення, ліпше просто забезпечте учнів усіма необхідними матеріалами для створення сніжинки, і нехай вони роблять її самостійно. Цей спосіб підштовхне учнів скористатися всіма їхніми попередніми знаннями, змусить думати, щоб в кінці-кінці визначити, як виглядає сніжинка, наскільки вона велика та якого вона кольору.

 1. Допомагайте знаходити вихід із ситуації.

В початкових класах та садочку діти часто дуже безпорадні та просять допомоги у вчителя, навіть якщо просто не знайдуть своїх олівців або ножиць. У такому випадку вчителю легше відповісти: «Добре, ти можете взяти мої ножиці». Проте така дрібниця теж важлива для розвитку мислення у дітей. Щоб підштовхнути учнів до роздумів, не варто одразу ж легко знаходити вихід із його проблеми, краще спробуйте відповісти: « Подумаймо разом, де ми можемо їх знайти?». Так ви допоможете учню самостійно знайти вихід із ситуації та повернути втрачену річ.

 1. Мозковий штурм.

Мозковий штурм – це один із найпростіших та найефективніших способів заохотити маленьких дітей критично думати. Використовуйте його якомога частіше на уроках, задаючи багато питань. Наприклад, перед початком будь-якого уроку,  ви можете запитувати учнів: «Що ви думаєте про цю книгу?» або «Назвіть мені три речі, які, на вашу думку, ми сьогодні розглянемо, вивчаючи космос?». Учні мають думати про те, що вони будуть робити перед кожним уроком. Не упускайте жодну можливість, щоб допомогти своїм учням більше мислити.

 1. Класифікація.

Класифікація – це один зі стовпів критичного мислення, оскільки вона вимагає, щоб учні зрозуміли й застосували певний набір правил. Ви можете роздати учням різноманітні предмети та попросити їх ідентифікувати кожен із них, а потім віднести його до певної категорії. Це чудова вправа, яка стимулюватиме їх думати та самостійно ставити питання, щоб зрозуміти, що це за об'єкт і куди він відноситься.

 1. Порівняння і протиставлення.

Порівняння та протиставлення багато в чому подібне до класифікації, адже щоб щось порівняти, учні мають пильно спостерігати за кожною темою чи предметом і ретельно думати про значення кожної з них. Тут спектр ідей просто безмежний! Ви можете порівнювати з дітьми твори, які читаєте на уроках, або прогноз погоди на сьогодні та вчора. Ви навіть можете дати завдання учням порівняти форму та колір кавуна з іншим овочами.

 1. Проведення паралелей.

Заохочення студентів до проведення паралелей з реальною ситуацією в житті та визначення шаблонів - це ще один чудовий спосіб практикувати навички критичного мислення. Завжди просіть учнів шукати подібні ситуації з їхнього життя, або запитуйте, де вони чули чи бачили те, що ви розглядаєте на уроці.

 1. Робота в групах.

Робота в групах - це ідеальний спосіб, щоб підштовхнути дітей мислити. В оточенні своїх однокласників діти піддаються впливу чужої думки. Така робота допоможе їм навчитися розуміти, як мислять інші люди, і що їхня думка - не завжди єдиний шлях для вирішення.

Урізноманітнюйте свої уроки за допомогою таких методів та прищеплюйте цінні навички критичного мислення з раннього віку. З вашою допомогою, учні зможуть самостійно мислити в рамках різних ситуацій, та стануть більш впевненими та готовими до випадків, якщо їм буде складно, а поруч не буде вчителя.

 

Посилання Teach Hub: http://www.teachhub.com/

 

 

 

2 комментарии

 • Катерина %29/%04/%2018 - %00:%апр Катерина

  Критичне мислення, на мою думку, просто необхідна якість, тому що тільки людина, яка може критично мислити, буде успішною. І погоджусь з попереднім коментарем: дорослі теж повинні розвивати у собі такі якості, як мінімум, для майбутнього покоління, бо хто ж дітей буде вчити?)

  Комментировать
 • Соня Кошкина %29/%04/%2018 - %00:%апр Соня Кошкина

  Так, дійсно треба розвивати критичне мислення у дітей. Та, на мою думку, іноді навіть важливіше розвивати його у дорослих!Та як? Незрозуміло.

  Комментировать
Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии
Медіагрупа Скрепка

    Україна, м. Харків
    Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
    +38 (050) 96-56-629 (9:30 - 18:30)

Ми в соц.мережах: