12 августа 2017

Антиматерія: далека, неосяжна та дуже небезпечна?

159


Антиматерія є аналогом звичайної матерії. Частинки та античастинки відрізняються лише знаком заряду, а маси, часи життя та інші параметри співпадають. Тобто якщо атом матерії складається з протонів, нейтронів та електронів, то антиатом буде складатися з позитивно зарядженого позитрона та негативно зарядженого антипротона. Нейтрон не має заряду, як і антинейтрон, але на відміну від нейтрона, напрями спіну і магнітного моменту антинейтрона однакові, а не протилежні.

«У 1995 році фізики ЦЕРНу оголосили, що вони успішно створили перші атоми антиводню. Античастинки були дуже енергійними; кожна з них подорожувала майже зі швидкістю світла протягом 10 метрів, а потім знищувалася із звичайною речовиною приблизно через сорокову частку мільярдної частки секунди. Створення антиводню може вважатися великим досягненням, та атоми були занадто енергійними та дуже  «гарячими», що ускладнювало їх вивчення. У червні 2011 року ALPHA (група, що створює, зберігає та досліджує антиматерію) повідомила, що їй вдалося затримати атоми антиречовини більше 16 хвилин. Серед тривалості атомних життів це було дуже довго — досить довго, щоб почати вивчати їх властивості докладно. Фізики ЦЕРНу будуть намагатися виміряти гравітаційне постійне прискорення, співставляти атом водню та антиводню» — повідомляється на сайті Європейської організації ядерних досліджень.

Тема антиматерії викликає велику цікавість у письменників та кінематографістів. Наприклад, у творі Дена Брауна «Ангели та демони» яскраво описано добування антиматерії та її зберігання. Кульмінацією твору є анігіляція антиматерії, яку використали як бомбу. 

Та чи насправді антиматерія — це щось далеке, неосяжне та дуже небезпечне? У цьому питанні нам допоміг розібратися Джованні Порчеланно — ядерний інженер Європейського центру ядерних досліджень:

«Антиматерія — це не фантастика, адже вона використовується кожен день у лікарнях для медичних досліджень, таких як ПЕТ — позитронно-емісійна томографія. Антиматерія насправді використовується фактично кожен день у всьому світі. В ЦЕРНі ми намагаємося одразу створити спеціальні антипротони і антиатоми, але найсмішніше те, що люди ще не так багато знають про антиматерію — настільки її мало. Наприклад, ми не знаємо, чи взаємодіє вона з гравітацією. Для вивчення створюються дуже маленькі зразки, тому що створення антиматерії — це складний процес. Ми не маємо таких технологій, які дозволяли б створювати достатню кількість антиматерії. Зберігається вона завдяки магнітним ефектам та вакууму, що запобігають контакту з матерією. Теоретично можливо робити з антиматерії дуже потужні бомби, але її треба багато. Ми виробляємо антиматерію в дуже малих кількостях, і, маючи її, ви не зможете щось підірвати». 


Катерина Бортняк, 16 років, школа №164

Super User

Lorem ipsum dolor sit amet, sic genero nomine Piscatore mihi.

Похожие материалы (по тегу)

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии
Медіагрупа Скрепка

    Україна, м. Харків
    Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
    +38 (050) 96-56-629 (9:30 - 18:30)

Ми в соц.мережах: